Zasady poprawnego montażu kostki brukowej i granitowej

Kostka brukowa i granitowa pasuje niemal do każdego budynku, w pobliżu którego ma się znaleźć. Stało się to powodem dlaczego są tak często wybieranymi materiałami do tworzenia nawierzchni. Proces ich wykładania jest relatywnie prosty, jednak nadal wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i precyzji. Warto już na samym początku stosownie zaplanować pracę, aby w przyszłości uniknąć problemów. Jako pierwsze należy dobrze przygotować grunt. Aby to zrobić, warto usunąć pierwotną, wierzchnią warstwę ziemi do głębokości ok. 20-50 cm (jest to tzw.

korytowanie) oraz pozbyć się wszelkiej roślinności. Przy czym pamiętajmy, że wspomniana głębokość powinna być tym większa, im bardziej intensywnie kostka będzie obciążana. Kolejny etap to ubijanie i wyrównanie powierzchni oraz dokładne zaplanowanie odpływów wody. Jeśli okaże się podczas prac, że potrzebna jest większa stabilizacja, wówczas możesz posłużyć się geowłókniną. Podłoże pod kostkę możesz stworzyć z różnego rodzaju naturalnych materiałów: mieszaniny piasku ze żwirem, tłucznia, żużlu lub samego żwiru. Ostatnim etapem przed położeniem kostki jest wykonanie tzw. podsypki z piasku lub pospółki.

Warto pamiętać, że ta warstwa raczej nie powinna przekraczać wysokości 10 cm oraz być ubijana. Układanie kostki należy zacząć po stronie zewnętrznej wytyczonej przestrzeni, którą nią pokryjesz. Możesz ułożyć elementy nieco wyżej niż chciałbyś, aby były umieszczone docelowo, ponieważ osiądą one podczas prac wykończeniowych. Na tym etapie zaplanuj również odpowiednie odległości między kostkami, aby uniknąć ich przycinania w przyszłości. Ostatnie czynności w wykładaniu nawierzchni opierają się na zasypaniu szczelin pomiędzy nimi drobnym i suchym piaskiem. Po oczyszczeniu powierzchni ze zbędnego piasku, nawierzchnię ubija się za pomocą specjalnej płyty wibracyjnej. Warto zastosować się do podstawowych zasad układania kostki brukowej i granitowej, aby osiągnąć zamierzony efekt.