Z jakiego materiału można wykonać zadaszenie tarasu? Budujemy własne zadaszenie

Zaczęło przeszkadzać ci, że tak wiele czynników przeszkadza ci w swobodnym korzystaniu z twojego tarasu – deszcze, grad, silniejszy wiatr, czy nawet słońce? Część tych problemów rozwiąże odpowiednio dobrane zadaszenie, dzięki któremu będziesz mógł w pełni cieszyć się z uroków odpoczynku na zewnątrz domu. Jest kilka sposobów na zbudowanie tego typu konstrukcji. Jedną z nich jest z pewnością sezonowy parasol ogrodowy. Pomaga on chronić ciebie i twoich bliskich przed słońcem – i tylko tym. Co więcej, wystarczy silniejszy wiatr, aby jego konstrukcja zachwiała się i będziesz musiał go zwinąć. Kolejnym rozwiązaniem na zbudowanie własnego zadaszenia są materiałowe markizy.

Można bez problemu zakupić je w sklepie budowlanym i w porównaniu do stałych konstrukcji są stosunkowo niedrogie (ceny zaczynają się od ok. 1 tys. zł). Markizy są montowane do ściany budynku i rozkłada się je według uznania. Niestety, są one mało odporne na silniejsze powiewy wiatru oraz trzeba uważać, by nie zwinąć ich gdy są mokre, aby prędko nie pokryły się pleśnią. Inny sposób na stworzenie sobie zadaszenia jest zbudowanie choć prostej ogrodowej pergoli lub trejaża, który pokryjemy roślinami pnącymi.

To najprostsze rozwiązanie jest odporne na wiele czynników oraz uchroni cię przed słońcem, jednak trzeba pamiętać że w lecie stanowi ulubione siedlisko komarów. Wymagające najwięcej pracy, ale też najbardziej efektywny sposób to zbudowanie własnej konstrukcji z materiałów, które będą dopasowane m.in. do estetyki domu. Najczęściej do tego celu stosuje się drewno, aluminium lub stal. Jako pokrycie użyteczne mogą okazać się przezroczysty poliwęglan komorowy, dachówki, gonty bitumiczne.

Warto myśleć o zadaszeniu tarasu już podczas projektowania domu. Jednak jeśli ta kwestia umknęła twojej uwadze, z pewnością któreś z powyższych rozwiązań może okazać się dla ciebie praktyczne.