Stropy w budynkach i ich rodzaje

Stropy w budynkach mają tak naprawdę kilka funkcji: usztywniają budynek, potrafią uchronić piętra przed zbędnym hałasem czy utratą ciepła. Dodatkowo powinne być sztywne oraz nienarażone na drgania. Dodatkowo, trzeba wiedzieć, że istnieje też kilka modeli stropów, które należy dobrać do gustu właściciela oraz przede wszystkim potrzeb danego projektu.

Przed podjęciem decyzji o budowie stropu zapoznaj się z kilkoma istotnymi faktami na jego temat. Z pewnością jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia, warto zlecić wykonanie stropu specjalistom. Jest on swego rodzaju kręgosłupem budynku, stąd wymaga wiele wysiłku i znajomości materiałów użytych do jego stworzenia.

Najczęściej wybierane przez wykonawców stropy to model gęstożebrowy oraz drewniany. Pierwszy z nich jest prosty do wykonania oraz jest łatwy w przechowywaniu i przewożeniu. Zaleca się go do używania w budynkach, które nie będą miały dużego obciążenia (w postaci dużej ilości osób, mebli itp.

), ponieważ poszczególne elementy, z których się składa mogą z czasem uginać się (co powoduje pęknięcia na ścianach i sufitach). Strop drewniany należy do najbardziej wiekowych rozwiązań. Składa się z konstrukcji nośnej z belek (drewnianych lub stalowych) ułożonych jednokierunkowo.

Jest jedną z najtańszych dostępnych opcji na rynku, jednak z czasem poważnie się ugina oraz z łatwością przepuszcza dźwięki z sąsiednich pięter. Dokonując wyboru stropu, warto przemyśleć przy okazji sposób kładzenia instalacji wodno-elektrycznych, by w ten sposób ułatwić sobie pracę na późniejszym etapie budowy. Przed zleceniem wykonania domu warto dogadać szczegóły związane z wybranym stropem, by tym samym cieszyć się dobrze wykończonym budynkiem przez lata.