Stropy prefabrykowane – wybór i rodzaje

Wykonanie stropu to jedno z najbardziej pracochłonnych i istotnych czynności podczas budowy. Bardzo wiele zależy od wyborów na tym etapie.

Jedną z opcji są popularne stropy prefabrykowane, za którymi przemawia szybkość i niski poziom trudności instalacji oraz zniwelowanie problemu zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Ten typ stropów również dzieli się na rodzaje: pełne płyty, płyty typu filigran, płyty wielootworowe, dwużebrowe płyty stropowe TT.

Pełne płyty były do niedawna powszechnie stosowane w budownictwie blokowisk, jednak z powodu małej wytrzymałości na ugięcia pod wpływem większych ciężarów odchodzi się od tego typu rozwiązania. Dzisiaj stosuje się je ewentualnie do zbudowania niewielkich balkonów lub podestów na klatkach schodowych.

Ich dużą zaletą jest możliwość umieszczenia w nich instalacji, pod warunkiem że ta potrzeba zostanie zaplanowana i zgłoszona przed etapem produkcji płyt. Płyty typu filigran to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ skracają pracę na etapie wykończeniowym stropu.

Mają częściowo zatopione w betonie kraty, które ułatwiają ich przetransportowanie i instalacje w sposób bezpieczny. Co więcej, mogą są plastyczne i mogą być wykonywane na zamówienie, by tym samym dostosować się do projektu architekta.

Płyty wielootworowe są odporne na dużą ilość obciążeń i stanowią najmniej kosztowne rozwiązanie jeśli chodzi o stropy na większe budynki. Dwużebrowe płyty stropowe TT ze względu na swoją budowę (dwie pionowe płyty łączy pozioma na wzór półki) są w stanie utrzymać największe obciążenia.

Z tego powodu używa się ich do budowy wielkich hal produkcyjnych i magazynowych, ośrodków przemysłowych itp.