Rodzaje i zastosowanie stropów żelbetowych

Obecnie raczej nie stosuje się już wylewanych stropów monolitycznych. Zastępuje się je bardziej nowoczesnymi i łatwiejszymi w transporcie konstrukcjami, montowanymi często za pomocą wielkich maszyn. Najbardziej popularne żelbetowe stropy w budownictwie jednorodzinnym to gęstożebrowe, zaś w budownictwie wielorodzinnym stropy prefabrykowane. Stropy gęstożebrowe zazwyczaj składają się z żelbetowych żeber, pustaków ceramicznych i belek ceramiczno-żelbetowych.

Cechują się niskimi kosztami wykonania, co jest zazwyczaj istotne dla zleceniodawców domków wolnostojących. Te stropy dzielą się na trzy klasy i to ostatecznie projektant dobiera jedną z nich do wybranego rodzaju budynku. Po ich wylaniu powinny schnąć minimum dwa tygodnie i zostać zabezpieczone w taki sposób, by żadne czynniki atmosferyczne nie miały na nie wpływu. Stropy prefabrykowane są mniej sztywne od stropów monolitycznych, jednak z powodu zredukowanej ilość deskowań są znacznie prostsze w obsłudze i instalowaniu oraz nie aż tak kosztowne.

Tego typu konstrukcja przyspiesza budowę między innymi dzięki swojej gładkiej powierzchni niewymagającej pracochłonnego wykończenia oraz stabilności. Największym kłopotem w przypadku wyboru stropów tego rodzaju jest potrzeba wynajęcia specjalistycznego sprzętu niezbędnego do ich transportu i instalacji, np. dźwigu samochodowego. Strop prefabrykowany ma też odmiany: beton komórkowy oraz filigran.

Cechą pierwszego z nich jest lekkość i wygoda instalacji potrzebna niemal w każdej odmianie budynku, zaś drugi daje możliwość indywidualnego dostosowania płyt do obciążenia przewidzianego w projekcie budowlanym przyspieszając tym samym budowę.