Przegląd rozwiązań stropowych

Planując budowę domu lub zakup mieszkania z pewnością warto zrobić przegląd ofert i rozwiązań na najlepsze wykonanie stropu. Jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, element całej konstrukcji, który z pewnością wymaga wiele uwagi. To pomoże nie tylko zaoszczędzić ci w przyszłości niepotrzebne nerwy, ale też pieniądze. Najczęściej inwestorzy proponują wybór stropu gęstożebrowego, który składa się ze zbrojnych żeber.

Projektanci również bardzo cenią sobie to rozwiązanie, dlatego znajduje się na większości projektów katalogowych. Ten typ stropu najczęściej sprawdza się w domach o regularnym kształcie, to jest prostokątnym oraz słynie z umiarkowanie bezproblemowej instalacji. W budynkach o niestandardowym kształcie stosuje się stropy monolityczne żelbetowe. Są one najczęściej prefabrykowane oraz cechuje je trwałość i odporność ogniowa.

Niestety do ich instalacji są potrzebne dźwigi, które podnoszą koszty ich wykorzystania podczas budowy – choć to zwróci się z nawiązką po latach. Strop żerański (z płyt kanałowych) również należy instalować za pomocą dużych maszyn budowlanych, jednak w porównaniu do wcześniej wymienionych rozwiązań stanowi najtańsze rozwiązanie. Dodatkowo z powodu materiałów i sposobu jego wykonania pozwala zyskać na czasie, tak cennym podczas trwania budowy. Najbardziej tradycyjną opcją są stropy drewniane, jednak dziś rzadko używane ze względu na małą wytrzymałość na większy ciężar.

Mimo to często projektanci posługują się nimi do stworzenia ozdobnego wykończenia stropów w domach z kamieni lub bali drewnianych.