Projektowanie własnych ogrodów skalnych – zastosowanie kamieni naturalnych

Kamień jest surowcem, który jest często wykorzystywany przy projektowaniu ogrodów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są tzw. ogródki skalne, które mogą ozdobić twój zielony zakątek.

Są one stosunkowo proste i niedrogie w wykonaniu oraz co ważniejsze, pasują do większości budynków. Udane kompozycje skalne powinny w sposób wiarygodny naśladować naturę. Z tego względu warto jest się zdecydować na jeden rodzaj surowca, np.

nieregularne kamienie polne lub ostre kamienie skalne. Inaczej kompozycja może dać wrażenie chaosu. Nie powinno się też stosować kamieni rzecznych, nie tylko z tego powodu, że ich wydobywanie źle wpływa na środowisko naturalne.

Także sprawiają trudność we wkomponowaniu ich w obszar działki z powodu ich obłego kształtu. Kompozycje najlepiej jest utworzyć z kamieni polodowcowych i fragmentów skał wydobywanych w kamieniołomach (piaskowców, wapieni i granitów). Często ogródki skalne przeplatane są za pomocą różnego rodzaju roślinności.

Często do tego celu używane są sukulenty, które także kolorystycznie komponują się z bladymi odcieniami kamienia naturalnego. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i nie wymagające szczególnej pielęgnacji. Różnego rodzaju krzewy również często używa się do tego rodzaju projektów, ponieważ nie tylko są odporne na mróz, ale też barwnie urozmaicają szarość kamieni.

Warto pamiętać, aby między kamieniami nie sadzić roślinności przystosowanej do kwaśnej ziemi, bo z wapieni wymywane są niewielkie ilości wapnia, który ją alkalizuje.