Odświeżanie nawierzchni, czyli jak usunąć wapienne wykwity z kostki brukowej

Kostka brukowa jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, na które decydują się osoby planujące nawierzchnię do nowych garaży, podjazdów do domu czy otoczenia posesji. Niemal każdy gatunek kostki, a szczególnie ten najbardziej powszechny (tzw. kostka surowa), jest stosunkowo niedrogi oraz słynie z dużej wytrzymałości. Właśnie z tego powodu wiele osób po wyłożeniu kostką wybranej powierzchni zastanawia się nad przyczyną pojawienia się na niej tzw. białych wykwitów. Czy da się uniknąć lub zapobiec temu zjawisku? Niestety nie do końca.

Biały nalot jest naturalną reakcją chemiczną związków występujących w strukturze kostki brukowej z wilgocią. W związku z tym po każdej ulewie niemal za każdym razem to zjawisko powtarza się. Po ok. 2-3 latach od położenia intensywność pojawiania się nalotu powinna się zmniejszyć, ale jeśli zależy ci na przyspieszeniu tego stanu, możesz spróbować aktywnie mu przeciwdziałać. Pierwszym sposobem, za pomocą którego możesz czasowo rozwiązać ten problem, jest zastosowanie myjki ciśnieniowej. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona bardzo pracochłonna i kosztowna.

Kolejna możliwość to tak zwane piaskowanie bądź szlifowanie poszczególnych elementów. To ostatnie rozwiązanie niestety niesie za sobą ryzyko naruszenia struktury kostki. Jeśli faktycznie zależy ci na prędkim usunięciu białego osadu, wówczas specjaliści i producenci najczęściej zalecają zastosowanie specjalnych preparatów chemicznych. Należy wykonać kompresy nasączone wybranym środkiem (na bazie kwasu octowego lub mrówkowego) i położyć w miejscu, w którym pojawił się wykwit. Jednak trzeba pilnować, aby preparat nie miał zbyt długiego kontaktu z kostką by tym samym jej nie zniszczyć. Kostka brukowa to bardzo trwały materiał, który jest odporny na wiele warunków atmosferycznych.

Jednak przed zdecydowaniem się na ten typ nawierzchni, warto zapoznać się również z ryzykiem wynikającym z jej użytkowania.