Nawierzchnie w ogrodzie – pomysły na ciekawy projekt

Jeśli kolejny raz, idąc do ogródka po deszczu masz przemoczone buty, to czas abyś zaczął myśleć o odpowiedniej nawierzchni. Bez względu na to, jak skonstruowany jest twój zielony zakątek, z pewnością w ciekawy sposób jesteś w stanie umieścić w nim trwałe i funkcjonalne przestrzenie, które pomogą uniknąć niechcianych kałuż. Jeśli sercem twojego ogrodu jest oczko wodne, wówczas warto pomyśleć o nawierzchni, która będzie mogła do niego doprowadzić lub nawet otoczyć.

Tego typu nawierzchnie można wykonać z belek, kostek brukowych, betonowych, kamiennych i klinkieru, cegły rozbiórkowej, płyt betonowych i kamiennych, betonowych podkładów imitujących parkiet i jeszcze wielu innych rodzajów materiałów. One też mogą posłużyć do stworzenia uroczego placyku z ławką stworzonego obok twojego ulubionego drzewa. Jeśli ogród zawiera w sobie basen, wówczas warto brać pod uwagę jaśniejsze materiały.

Bardzo dobrze komponują się z wodą płyty betonowe, które mają jasną barwę. Z drugiej strony, gdybyś dopiero planował swoją przestrzeń zieloną i chciałbyś stworzyć ją na styl angielski, wówczas warto posłużyć się bardziej surowymi materiałami. Pomocne mogą okazać się drewniane belki do stworzenia ścieżki lub zwyczajne, większego rodzaju kamienie polne.

Wybierając rodzaj nawierzchni, powinieneś przede wszystkim zwracać uwagę na jej odporność na mróz i przetarcia oraz dopasowanie do wykończenia domu. Z tego względu najlepiej, aby za wybór materiału odpowiadał architekt ogrodu lub firma, której zleciłeś wykonanie podjazdu czy dróżki.