Mur w ogrodzie – jak go wykorzystać w celach ozdobnych?

Ogród, przestrzeń twojego relaksu i odpoczynku, może zawierać także elementy z którymi nie wiadomo jak sobie poradzić – np. fragment starego muru kamiennego. Można postrzegać go jako kłopot, który należy prędko zburzyć – albo zrobić z niego niezwykły element ozdobny.

Tak naprawdę granicę stawiać może tylko twoja wyobraźnia. Wiele zależy od wielkości powierzchni muru oraz stylistyki w jakiej został stworzony twój dom i ogród. Jeśli jest to bardziej rustykalny klimat, wówczas z pewnością zaskakującym rozwiązaniem byłoby zamontowanie w murze koła od wozu bez ogumienia.

Będzie stanowił naturalny świetlik w płaszczyźnie muru, jednocześnie urozmaicając okrągłym kształtem regularny prostokąt muru. Innym rozwiązaniem może być zburzenie zaledwie fragmentu muru, aby z powstałych okruchów ułożyć w nim.mozaikę.

To również zależy od otoczenia z jakim sąsiaduje. Jeśli przykładowo obok znajduje się plac zabaw wówczas możesz pokusić się o ułożenie wybranej postaci lub magicznej rośliny. Dla zwolenników zielonych przestrzeni z pewnością atrakcyjne może okazać się przedłużenie ogrodu o kolejny wymiar, poprzez wykorzystanie powierzchni muru.

Wystarczy zrobić w nim w kilku miejscach nieco większe wgłębienia umożliwiające zawieszenie metalowych czy ceramicznych donic z wybraną roślinnością. Najbardziej praktyczne rozwiązanie to użycie kwiatów i krzewów odpornych na mróz, aby ułatwić sobie pracę w sezonie zimowym. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest posadzeniem na murze pnącej roślinności i zrobienie z niego podpórki dla okazałych róż lub winogron.

Wówczas nie będzie pełnił tylko funkcji ozdobnej, ale również okaże się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Mur w ogrodzie może mieć wiele funkcji. Warto zastanowić się nad tym, czy tak naprawdę może nie okazać się cennym elementem w strukturze twojej przestrzeni zielonej.