Koszty budowy stropu – dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Strop jest swego rodzaju kręgosłupem budynku, w związku z tym od niego zależy właściwie los całej konstrukcji. Z tego względu warto poświęcić dostateczną ilość czasu na przygotowanie projektu oraz oszacowanie w sposób realistyczny kosztów, by nie podejmować zbyt pochopnych decyzji pod wpływem nieoczekiwanych wydatków… Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na ostateczną wycenę stropu. Jest ona zależna z pewnością od jakości materiałów, z których konstrukcja ma być wykonana, ich dostępności w okolicy, rozplanowania prac czy w końcu stopnia skomplikowania rzutu budowy. Z pewnością większe koszta będą towarzyszyły stworzeniu domu czy blokowiska, którego projekt jest niecodzienny i zróżnicowany.

Powodem jest potrzeba zastosowania zwiększonej ilości elementów. Z tego powodu najbardziej powszechnym rodzajem domków wolnostojących są konstrukcje prostokątne, ponieważ wymagają zastosowania najprostszych, powtarzalnych płyt. Jeśli wysokość kosztów to ważny aspekt twojego projektu, wówczas warto wziąć pod uwagę dwa czynniki: dostępność wybranych materiałów w okolicy oraz odpowiednie rozplanowanie pracy ekipy budowlanej. Jeśli planujesz zakup wielkich płyt żelbetonowych, jednak ich najbliższa fabryka znajduje się wiele kilometrów od placu twojej budowy, wówczas musisz być świadomy wzrostu kosztów.

To generuje kolejny problem, ponieważ gabarytowe materiały wymagają specjalnego transportu oraz instalacji. Z tego względu najlepiej stropy takich rozmiarów przywozić i instalować jeszcze tego samego dnia, by zredukować koszty na „robociźnie” osób za to odpowiedzialnych. Wówczas nie będziesz zmuszony ich wzywać kolejny raz. Strop nie powinien być wydatkiem, na którym zdecydujemy się oszczędzać.

Podejmując się tego zadania, na dłuższą metę możesz tak naprawdę więcej stracić.