Jakie rodzaje stropu spotkamy we współczesnym budownictwie?

Strop ma za zadanie utrzymywać dom w pozycji stabilnej, z tego względu bardzo ważną decyzją do podjęcia przed budową domu czy bloku jest wybór odpowiedniego rodzaju. Kupując mieszkanie, również warto zapytać o ten aspekt, by tym samym dowiedzieć się, czy za jakiś czas na ścianie budynku nie pojawią się np. pęknięcia.

Dobrze jest zapoznać się z wszystkimi rodzajami stropów, aby uniknąć przykrych sytuacji, których konsekwencje będą przeszkadzać nam przez lata. Stropy płytowe mogą być wykonane z dużej gamy materiałów. Przy budowie domków wolnostojących najczęściej stosowane są płyty żelbetowe, które odznaczają się dużą elastycznością w użyciu przy projektach o niestandardowych kształtach.

Trzeba jednak pamiętać, że dokładną grubość płyty żelbetowej, klasę betonu oraz rodzaj i ilość zbrojenia każdorazowo powinien wyznaczyć wykształcony i posiadający uprawnienia w tym zakresie projektant. Stropy belkowe to rozwiązanie posiadające długą historię, kiedy to już na początku, tak jak i dzisiaj stosuje się do ich wykonania prawdziwe drewno. Obecnie nie używa się tego surowca tak często ze względu na niską izolacyjność akustyczną.

Najbardziej popularnym materiałem do wykonania tego rodzaju stropu jest stal, pomiędzy którą układane są wielkie, cementowe płyty. Bardziej sentymentalni projektanci na życzenie zleceniodawców niekiedy stosują drewno do ozdoby lub wykończenia wybranego rodzaju stropu. Znane na rynku rodzaje stropów stanowią wynik wielu badań i poszukiwań najbardziej wydajnych rozwiązań konstrukcyjnych.