Grys czy kostka brukowa? Która nawierzchnia jest bardziej odpowiednia do naszych upodobań?

Wybór nawierzchni chodnika ogrodowego czy podjazdu do garażu wymaga zastanowienia się nad kilkoma kwestiami. Intensywnością jej użycia, dopasowaniem do otaczającej ją zieleni i struktury oraz elewacji budynku przy którym dana nawierzchnia zostanie położona oraz na końcu: nad preferowanym surowcem. Często wybór zawęża się jednak do dwóch rodzajów: grysu i kostki brukowej. Powody są dwa: dobra cena i duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne.

Zanim zdecydujemy się na którąś z opcji, warto przemyśleć ich wady i zalety, aby tym samym dostosować którąś z nich do swoich upodobań. Grys jest to inaczej kruszywo łamane, stosowane do między innymi budowy dróg, ale przede wszystkim do aranżacji działki poprzez tworzenie z niego ścieżek i przestrzeni rabat kwiatowych. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ ma bardzo wysoką przepuszczalność wody, tym samym umożliwiając roślinności rozwój. Wielu specjalistów potwierdza skuteczność grysu w budowaniu wszelkiego rodzaju podwórzy czy podjazdów, ponieważ jego nieregularne kanciaste ziarna łatwo się klinują, utwardzając tym samym powierzchnię.

To co jest również istotne i zwiększa atrakcyjność tego surowca to jego niska cena. Minusem dla niektórych osób może być fakt, że podczas zbierania liści można „wygrabić” część kamieni. Dodatkowo, zadanie odchwaszczania powierzchni pokrytej grysem jest dość żmudne – choć należy zauważyć, że podobny problem pojawia się również w przypadku bruku czy innych surowców. Jeśli zdecydujesz się na grys, musisz też pamiętać, aby co jakiś czas uzupełniać braki kamieni.

Kostka brukowa jest bardzo stabilnym rodzajem nawierzchni, który po jej wyłożeniu nie potrzebuje zbytniej pielęgnacji. Jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla takiej przestrzeni dookoła budynku, która służy za miejsce do parkowania dla wielu pojazdów, ponieważ jej struktura nie zostanie uszkodzona. Ten materiał ma niski poziom nasiąkliwości opadów, co powoduje, że jest bardzo odporna na mróz. Z pewnością daje ona duże możliwości aranżacyjne, oferując szeroką gamę barw i rodzajów do wyboru.

Niestety, po niektórych opadach pojawiają się na kostce brukowej białe wykwity, z którymi można walczyć za pomocą specjalistycznych preparatów. Ostateczny wybór surowca powinien zostać dobrany przede wszystkim do twoich potrzeb i upodobań.