Czym posypywać kostkę brukową zimą? Odladzanie kostki brukowej

Najtrudniejszy czas dla kostki brukowej to właśnie zima. Choć jest stworzona z materiału odpornego na wiele czynników atmosferycznych, nadal jest ona narażona na pewne niebezpieczeństwa związane z odladzaniem i odśnieżaniem. Zanim zaczniesz wykonywać którąkolwiek z tych czynności lub chcesz przygotować się do sezonu zimowego, warto abyś zapoznał się z kilkoma wskazówkami.

Przede wszystkim warto pamiętać, aby od razu, kiedy spadnie śnieg, zabrać się za odśnieżanie. Natychmiastowa reakcja znacznie ułatwi ci pracę – gdy opad jest jeszcze puszysty, łatwo jest się go pozbyć, ponieważ każde przejście po nim domowników utwardza go i utrudnia usunięcie. Jeśli jednak jest już za późno na użycie zwykłej miotły lub kostka została zalodzona, wówczas warto sięgnąć po sypkie środki chemiczne.

Posypywanie zamarzniętej kostki solą jest w ostatnich czasach bardzo kontrowersyjne. Jest ona szkodliwa dla roślin i zwierząt, które się z nią stykają oraz gleby, do której spływa roztopiony lód czy śnieg. W końcu istnieje szansa, że materiał, z którego składa się kostka, wejdzie w reakcję w zawartym w soli chlorkiem sodu, w ten sposób choć w małym stopniu niszcząc jej nawierzchnię.

Z tego powodu środkiem najbardziej polecanym przez wielu producentów i specjalistów jest chlorek magnezu, dostępny w niemal każdym sklepie chemicznym. Nie zniszczy on kostki oraz nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Podobne działanie ma chlorek magnezu, który choć jest trochę droższy to nadal utrzymuje się w temperaturach do -30 stopni Celsjusza.

Zawsze kostkę można też posypać piaskiem, by mieć dobrą przyczepność do podłoża i nie zajmować się środkami chemicznymi.